Data przyjazdu: Data wyjazdu: Osób:

Pałac jest w całości dostępny do zwiedzania ( lochy, piwnice, dziedziniec i I piętro). Trasa zwiedzania zaczyna się na zewnątrz, przed Pałacem. Czas zwiedzania około 50 min

Wnętrza pałacu kurozwęckiego udostępnione są do zwiedzania z przewodnikiem, który zapoznaje turystów z historią pałacu oraz zamieszkujących go rodów, a także z aktualnymi ciekawostkami.

PIWNICE
Między XIV a XVI wiekiem, gdy powstawała większość budynków zamkowych, poziom rzek oraz wód gruntowych był znacznie niższy niż obecnie. W połowie XVI wieku rozpoczęło się, trwające ok. 300 lat, chłodzenie i zwilgotnienie klimatu zwane „małą epoką lodową”. Na ziemiach polskich ochłodzenie i zwilgotnienie klimatu spowodowało podniesienie się poziomu wód w rzekach i poziomu wód gruntowych. W dolinie Czarnej w okolicach Kurozwęk w wieku XVII poziom wód podniósł się o co najmniej 1,5 metra. Spowodowało to konieczność dwukrotnego podnoszenia poziomu dziedzińca – w XVII i początkach XVIII wieku oraz zalewanie pomieszczeń dawnego parteru przekształconego w piwnice. Z tego powodu w 2 połowie XVIII wieku rozpoczęto zasypywanie większości pomieszczeń piwnicznych, które kontynuowano jeszcze do połowy wieku XX w. W 2000 roku piwnice zostały odgruzowane, osuszone i doprowadzone do obecnego stanu.

PARTER
Na parterze pałacu znajduje się dziedziniec, biblioteka, recepcja, butik, restauracja, kuchnia, pokój hotelowy i administracja. Dziedziniec wewnątrz pałacu jest przepiekanym miejscem, wewnątrz studnia, dookoła krużganki. Większość pomieszczeń na parterze ma sklepienia krzyżowe.

PIERWSZE PIETRO
Pierwsze piętro pałacu jest najbogatszą częścią, którą warto zwiedzić. W roku 2023 zostały odrestaurowane, wszystkie pomieszczenia w stylu jak wyglądały w XIX w. W salonie zielonym i czerwonym na ścianach są adamaszki i boazeria, powróciły również dawne kominki, które na czas remontu po odkupieniu pałacu leżały zmagazynowane. Postaraliśmy się by każdy element wystroju, jeśli nie jest oryginalny to idealnie odwzorowuje wcześniejszy element dekoracji. Żyrandole znajdujące się w salonie czerwonym i salonie portretów są oryginalne, pozostałe zostały odwzorowane na wzór tych co dawniej znajdowały się w Sali balowej i zielonej, czyli styl Marii Teresy. W salonie portretów znajdują się reprodukcje oryginalnych portretów, które obecnie są w Muzeum narodowym w Kielcach. Na pierwszym piętrze również znajduje się wcześniej opisana kaplica pałacowa.

Cena biletu: normalny 37zł; ulgowy 32zł